Viete, ktoré spoločenské šaty obliecť?

Čas od času sa to stane každému z nás. Na stole nám pristane pozvánka na oficiálnej akcii, na ktorej sú vyžadované oficiálne spoločenské šaty či iné slávnostné oblečenie.

Vždy záleží na príležitosti, na ktorú idete a kde potrebujete vynikať. Zvoliť si vhodné šaty napr. na spoločenskú akciu nie je ani tak ťažké, ako sa Vám môže zdať. Len správnym výberom šiat sa vyhnete prípadným nedorozumeniam a trápnych chvíľok.

Mnoho dôležitých spoločenských akcií je označované rôznymi názvami, ktoré skrývajú to, čo je vhodné si na seba v danú chvíľu obliecť. U žien ide spravidla o šaty prípadne nie príliš formálne oblečenie.

Little Black Dress

U šiat označovaných ako Little Black Dress čiže LBD sa dá povedať, že prevažná farba šiat by mala byť v čiernej farbe, ako už nám názov napovedá a mali by byť teda kratších rozmerov, čiže ku kolenám. Vo výnimočných prípadoch sa môžete stretnúť s označením Glamour.

Little Black Dresses

Little Black Dress

Black Tie v preklade znamená čierna kravata – teda v tom doslovnom preklade. Preložené voľne od mužov vyžaduje striktne smoking a od žien dlhé večerné šaty. Vo farbách a farebných kombinácií nie ste obmedzení. Nemusíte sa držať len čiernej, v súčasnej dobe sú napríklad veľmi módne farby ako fialová, vínová či tmavo modrá. V prípade, že ide o komornejšie usadlejší udalosť v menšej spoločnosti, nemusíte sa báť vyjsť ani v kokteilových šatách.

Creative black tie

Ak hostiteľ oblečenie creative black tie, tak vám tým dáva najavo, že síce pôjde o formálny udalosť, čiže sa spoločenským šatám nevyhnete, ale zároveň máte priestor na uplatnenie svojej osobnosti, ale tiež horúcich módnych trendov vo večernom oblečení.

White Tie nám pre zmenu označuje veľmi formálnu udalosť, preto by páni mali byť odetí vo fraku s bielou košeľou, vestou a bielym motýlikom. K tomu by mali vhodnú obuv a to čierne lakovky. My ženy, by sme mali naopak zvoliť spoločenskú dlhú róbu, v ktorej vedľa partnerov vynikneme. Niekedy je tiež udalosť White Tie označovaná ako Ultra formal, čo už nám z názvu vyplýva o akú príležitosť sa jedná. Čo keď na pozvánke narazíte na slovíčko Formal? Opäť platí pravidlo ako u Black Tie a to, že si na seba oblečieme skôr dlhé večerné šaty alebo aj koktejlové šaty. Nezabúdajte, že ide o formálnu záležitosť, preto je dôležité aby koktejlové šaty vystihovala ako farebne tak aj strihom danú príležitosť.

Formal

Čiže formálne oblečenie, obvykle platia rovnaké pravidlá ako pri black tie. Ocitnete Ak sa však v kreatívnym prostredí, môžete svojmu outfitu trochu odľahčiť – páni môžu zvoliť smoking iba s čiernou košeľou bez kravaty, pre prítomné dámy potom opäť nesiahne vedľa, ak zvolí koktejlky, dlhé večerné spoločenské šaty či elegantné večerné.

Formal dress spoločenské šaty
SEMI-Formal
Zo všetkých pravidiel v obliekaní do spoločnosti je semi-formal tým nejošemetnějším. Väčšinou to znamená, že veľké večerné spoločenské šaty alebo smoking nie sú vhodné. Tu sa musíte riadiť časom, v ktorom sa udalosť koná. Ak je začiatok po 18. hodine, oblečte si koktejlové šaty (koktejlky) a svojho partnera navlečte do tmavého obleku. Ak vyrážate dopoludnia alebo popoludní, pripravte si vysoko elegantný kostým a oblek pre pánov nemusí byť nutne tmavý.

semi formal dress

semi formal

Cocktail

Na prvý pohľad je jasné, že sa jedná o koktejlový večierok a podľa neho pomenované koktejlové šaty u nás zdomácneli názov Koktejlky. Páni sú opäť nútení do spoločenského obleku. Z názvu je teda zrejmé, že sa bude jednať o koktejlový večierok a podľa neho teda pomenované koktejlové šaty, čiže elegantné krátke šaty z vycibreného materiálu a elegantne zvolené doplnky v podobe lodičiek na vysokom podpätku a malé kabelky alebo listové kabelky.

DRESS CASUAL

Pojem dress casual sa prekladá ako nedbalá elegancia. Ale tu pozor, nemôže nastať chyba v porozumení ! Nedbalá elegancia v tomto prípade neznamená džínsy alebo šortky! Organizátor vám chce naznačiť, že by ste mali vyzerať elegantne, ale s tou formálnostťou to nemusíte preháňať. V praxi to znamená zaujímavé šaty alebo kostým s rafinovanými detailmi, ako je krajkový top alebo lesklé blúzky. Môžete siahnuť aj po saténu alebo zamatu.