Kupujete si spoločenské alebo svadobné šaty cez internet? Obávate sa či Vám bude pasovať veľkosť? Ak áno, tak v tomto článku sa dozviete ako si správne zmerať miery. V prvom rade odporúčame aby Vás zmerala profesionálna krajčírka. Ak to nie je možné, odmerajte sa sami ale s pomocou inej osoby.

Na meranie potrebujete krajčírsky meter. Merať by sa malo v spodnom prádle, ktoré budete nosiť pod šatami.

miery siat

miery tela

Prsia , po anglicky “bust”.

Predstavuje miery v takom bode, v ktorom viete odmerať čo najväčší rozmer . Ak pod spoločenskými šatami budete nosiť aj podprsenku,  odmerajte sa s ňou. Ak budete nosiť spoločenské šaty s výstuhou, tak bez podprsenky.

Pás, po anglicky “waist”.

Obvod pásu sa meria v takom bode, v ktorom viete odmerať čo najmenší rozmer pásu. Pri meraní sa uvoľnite a ruke nechajte vedľa seba.

Boky, po anglicky “hips”.

Obvod bokov meriame v najširšom horizontálnom bode. Postavíte sa v uvoľnenej polohe s pätami pri sebe.

Dĺžka šiat, “Hollow  to hem” je špeciálna miera pre dĺžku najmä dlhých spoločenských alebo svadobných šiat. Táto miera predstavuje dĺžku od horného okraja ramien až po zem. Pri meraní buďte vystretá, a použijete takú obuv, v akej budete vystupovať. Ak ju nemáte , pripočítajte si výšku predpokladaného opätku, zhruba 10-13 cm. Tu platí, radšej viac ako menej.

hollow to ham

Hollow to hem

Pár rád na záver.

  • Meranie radšej nechajte na odborníka.
  • Vyberte si radšej také šaty, ktoré sa dajú ušiť na mieru.
  • Ak máte na výber šaty so zapínaním na zips, alebo šaty na šnurovačku, tzv. ” korzetové šaty”, odporúčame korzetové. Šaty na šnurovanie Vám určite sadnú a dokonale odkopírujú Vašu postavu. Vždy je možné pridať aj ubrať pár centimetrov a preto si ich môžete obliecť aj o niekoľko rokov.
  • Ak sa Vaše miery pohybujú medzi dvoma veľkosťami, vyberte si tú väčšiu. Šaty sa dajú vždy skrátiť a zúžiť.
  • Ak si kupujete spoločenské šaty na mieru, strácate právo reklamácie tovaru z dôvodu nesprávnej veľkosti. Taktiež strácate právo vrátenia tovaru do 7 dní bez udania dôvodu.