V románskom období nosili ženy šaty veľmi jednoduchého strihu úzka sukňa splývala až na zem, rukávy boli dlhé, vlasy zakrývala plachtička. Muži mali iba košeľu prepásanú opaskom a obyčajné nohavice.

V gotike sa všetko uberalo k nebesiam, čo sa prejavilo aj v móde. Sukne sa predĺžila o vlečku, na hlave sa nosili vysoké lievikovité čiapky v štýle “Bielej pani”. Rukávy boli tiež predĺžené. Muži nosili krátke suknice a priliehavé dvojfarebné nohavice, na nohách mali špicaté črievice. Na hlave mali kapucni s kuklou a za pás si vsunuli dýku alebo nôž.

V období renesancie ženy nosili baret, živôtik skrášľoval stojatý golier, ktorý tiež dával vyniknúť ich šiji, dvojité sukne splývali až k zemi. Muži nosili vesty a krátke nohavice, ktoré prechádzali v pančuchy, na hlave taky mali baretka ozdobený nejakú drobností.

V rokoku ženy nosili sukňu, ktorá mala bohatú výstuž, čím sa odev niekoľkonásobne rozšíril. Dámy nosili bohaté parochne. Muži nosia bohato zdobené šaty a na hlave majú parochne s copy. Začali sa nosiť korzety a ozdobné topánky.

Barok kopírovalo rokoko, ale kládlo viac dôraz na šperky a drobnosti (mašličky, korálky, krajkové šaty ……) a to aj u mužov.

Klasicizmus a empír zavrhol všetko, čo bolo pred ním, šaty sa stali veľmi jednoduché a prirodzené, neobsahovali žiadne korzety ani podporné obruče a výstuže, žiadne zdobenie a látky boli väčšinou jednofarebné. Muži nosili cylinder a frak.

Romantizmus len ľahko dozdobil empírové módu.

Secesie – dámy aj muži nosia klobúky, šaty sú triezve, podobné dnešným.

ireferaty.cz/308/4447/Historie-mody