Plesové šaty patria do kategórie spoločenských šiat typu večerné róby, ktorá by mala byť niečím výnimočným, ale zároveň by ste sa v nich mala cítiť prirodzene a sama sebou.

Pri výbere plesových šiat (a to u pánov rovnako ako u dám) venujte zvýšenú pozornosť kvalitnému prevedeniu a materiálu vyberaných šiat. Dôležitý je strih, ktorý by mal nechať vyniknúť kladom jednotlivých typov postáv a potlačiť ich zápory.

Ak chcete celý ples pretancovať, nehanbite si v predajni vyskúšať, ako sa vám bude v šatách pohybovať. Postave tvaru hrušky sadne rovný tvar výstrihu. Rozšírite ak vršok, potlačíte boky. Plnším krivkám pristane riasenie pri páse a splývavá sukňa. Na detaily, vzory a prekrývanej vrstvy sa zamerajte, ak máte chlapčenskú tvary.

Všeobecne možno povedať, že sú pre dámy na ples vhodnejšie dlhé spoločenské šaty prípadne dlhá sukňa doplnená zodpovedajúcim živôtikom, blúzkou a doplnkami. Iba v prípade mladých dievčat a žien, ktoré sú si isté svojou postavou a tiež v prípade, že sa nejedná o príliš prestížnejší ples, je možné zvoliť i krátke šaty.

Nevhodné sú pre plesy kostýmy. Lesklé látky a pružné, elastické strihy si môžu dovoliť dámy štíhlejšie postavy, u žien plnších tvarov tieto šaty skôr zvýrazňujú nedostatky a prípadnú nevyváženosť postavy. Hoci tmavá farba postavu opticky zoštíhľuje, čierna farba je tvrdá a môže zvýrazniť vrásky a nedokonalosti pleti. Vhodnou alternatívou je preto tmavý odtieň inej farby – napríklad tmavá vínová, tmavá modrá, olivovo zelená a pod.

Samozrejmosťou je, že farbe a typu šiat musí zodpovedať farba spodného prádla – do úvahy berte aj typ osvetlenia, ktorý na plesoch býva využitý. Spodná bielizeň by mala byť v správnej veľkosti. Doplnky a obuv musia ladiť ako k plesovým šatám, tak k sebe navzájom. Topánky na ples by rozhodne nemali byť uzavreté lodičky, ktoré bežne nosíte k sukniam či kostýmom. Kabelka by k nim mala prevedením ladiť, rovnako tak ako k spoločenským šatám. Pre ples je vhodná kabelka menších rozmerov. Pozor však u plnších či vyšších žien – tu príliš malá kabelka nepôsobí dobre. K toalete bez ramienok rozhodne nesmie chýbať večerné rukavice nad lakeť.

Ak máte záujem o spoločenské alebo svadobné šaty , navštívte svadobný salón Renky v Košiciach, ktorý Vám ušije šaty podľa Vašich mier, obrázka či náčrtu.

Pánska móda

Ak sa na podobných akciách objavíte len zriedkakedy a nenavštevujete príliš často prestížne plesy, ale skôr pár plesov v sezóne, vystačíte si s jedným kvalitným oblekom. Ak ste pravidelne pozývaní na prestížne plesy, opery a ďalšie “VIP” akcie, rozhodne investujte do kvalitného, ​​najlepšie na mieru ušitého smokingu (pokiaľ ho už nemáte).

Páni na plese by minimálne mali byť oblečení do kvalitného tmavého obleku zahŕňajúceho nohavice, sako, košeľu s dlhým rukávom a prípadne vestu. Ak chcete vyzerať elegantnejšie, je vhodný motýlik (ak si ho neviete uviazať sami, je možné kúpiť už uviazaný), ak sa rozhodnete pre kravatu, rešpektujte niekoľko pravidiel:kravata (aj ostatné prípadné doplnky) musí ladiť s oblečením partnerky dbajte na perfektne uviazanie kravaty. Topánky na ples by mali byť elegantné a kvalitne vo farbe ladiacej ku spoločenským šatám (zvyčajne o 1-2 odtiene tmavší než nohavice). Ak na plesoch tancujete, zvoľte radšej koženú podrážku s dobrým sklzom, ktorá však zároveň poskytuje dostatočnú stabilitu. Samozrejmosťou je dokonale čistá, vyleštená topánka. Biele ponožky sa snáď už na plesoch neobjavujú, nezabúdajte na to, že aj napriek  dlhším nohaviciam sem tam ponožka vykukne.

Z ďalších doplnkov môžete využiť  vreckovku – mala by ladiť s kravatou či motýlikom a byť správne poskladaná. Podľa druhu látky vreckovky a typu vrecká existuje niekoľko spôsobov skladania vreckovky.

 

zdroj: spolecenske-saty,cz